کارآفرین‌ها از حمایت و نقدینگی محروم‌اند!

🗣رئیس فراکسیون کار در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت:

🔹در کشور ما زنان سرپرست خانوار، جمعیت قابل توجهی دارند. می‌توان آن‌ها را با توانمندی و حمایت های مستمر مالی و آموزشی ساماندهی کرد.

🔹در این نشست که با حضور محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون‌و رفاه اجتماعی برگزار شد، بادامچی با تاکید بر ضرورت هدفمند کردن کمک‌های دولتی به مددجویان‌ گفت: نیازمندان نباید همیشه به‌صورت مستمری بگیر در جامعه باقی بمانند. خیلی از اینها به لحاظ جسمی سالم هستند و می‌توانند کار کنند. این بستگی به ما دارد که چقدر به آن‌ها آموزش بدهیم و چطور حمایت کنیم تا بتوانند روی پای خود بیاستند. برای مثال، می‌توانیم امکانات لازم را برای عرضه تولیدات آن‌ها به‌صورت زنجیره‌ای کمک کنیم.

🔹رییس فراکسیون کار به ظرفیت.های منطقه‌ای اشتغال اشاره کرد و‌گفت: در کشورهای اوراسیا نزدیک به ۲۰۰ میلیون بازارچه وجود دارد که ما می‌توانیم با ایجاد کانالهایی مشترک، مشاغل خانگی را تقویت کنیم.

🔹وی تاکید کرد: درست است که ارزش هر کشور به منابع طبیعی است ولی می‌توانیم در کنار این منابع به منابع انسانی کمک کنیم و با سرمایه‌های کوچک بخش اعظمی ساماندهی کنیم.

🔹بادامچی به ناکارآمد بودن تحصیلات دانشگاهی در رفع مشکل اشتغال گفت: جای تاسف است که امروز ۴۰ درصد افراد جویای کار دارای مدارک فوق لیسانس و حتی دکتری هستند و این فاجعه دارد، به نصف بیکاران موجود در کشور می‌رسد

🔹رییس فراکسیون‌ کار به مشکلات مراکز فنی و‌حرفه‌ای اشاره کرد و اظهار داشت: در پی بازدیدی که از مراکز آموزشی فنی و حرفه‌ای داشتم، متاسفانه شاهد بودم که این مراکز مواد اولیه نداشتند فضا، دستگاهی های آموزشی و مربی همگی آماده بودند ولی مواد اولیه موجود نبود به طور مثال در رشته جوشکاری، الکترود و ورق موجود نبود و کارآموز ناچار بود با هزینه شخصی خودش این مواد اولیه را فراهم کنم تا بتواند یاد بگیرد.

🔹نایب‌رییس فراکسیون کار در ادامه به ضرورت تامین مالی قوانبن حمایت از مشاغل خانگی اشاره کرد  و‌ گفت: با تامین مالی مسئله مشاغل خانگی، می‌توانیم در خیلی از جاها در کشور صرفه جویی کنیم. اگر آقای شریعتمداری نتواند چنین کاری کند قطعا هیچ وزیر دیگری قادر به انجام چنین کاری نخواهد بود

🔹وی به وضعیت غیرمتعارف کارگاه‌های کوچک و‌ مشکلات بنگاه‌های خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه مسئولین تصمیم گیر نمی‌دانند این کارگاه‌ها چه مشکلاتی دارند. کارآفرین‌ها از نقدینگی، درآمد و حمایت محروم است و این مسئله باعث بوجود آمدن مشکل در مسیر کسب و کار شده است